Bądź Sobą program zajęć wychowawczo - profilaktycznych dla uczniów z klas I - VI uczęszczających do świetlicy szkolnej "Kraina Kolorowych Motyli" przy PSP Nr 24 w Opolu
Opracowałam i wdrożyłam w szkole program mający na celu przygotowanie młodego człowieka do kontaktów z otoczeniem, do tworzenia prawidłowych związków i relacji z innymi ludźmi.
Diagnoza wstępna
uzasadniająca wprowadzenie programu.
Pomysł napisania programu zrodził się w czerwcu 2003 roku wówczas poprosiłam o pomoc rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej „Kraina Kolorowych Motyli” o wypełnienie ankiety, która miała na celu zebranie informacji i poznania oczekiwań środowiska lokalnego przy współtworzeniu programu. Z analizy ankiety rodzice uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej najchętniej widzieliby w programie:
· problematykę profilaktyki uzależnień,
· bezpieczeństwa na drodze,
· kontaktów z nieznajomymi osobami i agresję.
Wszystkie propozycje rodziców znajdują się w programie. Mój program "Bądź Sobą" jest ciekawą propozycją pracy z uczniami, nie tylko w świetlicy szkolnej. Może być również "pozycją wspierającą" nauczycieli - wychowawców podczas prowadzenia godzin wychowawczych.
Wszystkie zagrożenia towarzyszące człowiekowi w XXI wieku, odbijają się ujemnie na jego osobowości, naruszają stan zdrowia psychicznego, szkodzą jednostce i pośrednio całemu społeczeństwu. Doszłam do wniosku, że mój program mógłby przyczynić się do zapobiegania patologii. Rozumiejąc wagę rzetelnego i pełnego realizowania zadań wychowawczych służących prawidłowemu wszechstronnemu rozwojowi wychowanków, w programie uwzględniłam takie zagadnienia, jak:
W 2004 roku opracowałam i wdrożyłam do realizacji „Bądź sobą” program zajęć wychowawczo-profilaktycznych dla uczniów z klas I – VI uczęszczających do świetlicy szkolnej „Kraina Kolorowych Motyli” przy Publicznej Szkole Podstawowej NR 24 w Opolu, który 22 marca 2004 uchwałą Nr 5 Rady Pedagogicznej został przyjęty do realizacji jako innowacja w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 24 w Opolu oraz został wpisany do Szkolnego Zestawu Programów w roku szkolnym 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007.
Program uzyskał pozytywną opinię doradcy metodycznego z MODN w Opolu kształcenia zintegrowanego mgr Krystynę Kierę, psycholog mgr Marię Grefling oraz kierownika świetlicy szkolnej mgr Sylwię Wojciechowską – Szul.
Założenie programu
Głównym założeniem programu jest uczenie dzieci dystansu do osób nieznajomych, które w jakikolwiek sposób mogą zagrażać ich zdrowiu i bezpieczeństwu oraz wyuczenie umiejętności radzenia sobie z własnymi negatywnymi emocjami, a także z przemocą z zewnątrz.
Nadrzędnym celem programu stało się wzbogacenie wiedzy uczniów na temat zdrowego stylu życia oraz sposobów bezpiecznego funkcjonowania w szkole i poza nią.
Zaproponowany przeze mnie program zajęć wychowawczo – profilaktycznych został tak skonstruowany, by można go wykorzystać we wszystkich etapach szkoły podstawowej.
Program powstał między innymi w oparciu o opowiadania Eriki Meyer – Glitza, „Kiedy Pani Złość przychodzi do mnie z wizytą” i Bruno Ferrero „Nowe historie”.
Opracowany przeze mnie program zawiera zestaw tematów zajęć dydaktycznych wraz z opisem ciekawych form ich przeprowadzenia.
Uczestnikami programu były dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej.
Opracowany przeze mnie program uczy dzieci:
Cele ogólne
Wzbogacenie wiedzy uczniów na temat zdrowego stylu życia oraz sposobów bezpiecznego funkcjonowania w szkole i poza nią.
Cele szczegółowe:
Ewaluacja
Ewaluację zajęć stanowiły wypracowane materiały, które prezentowałam za ściennej gazetce w świetlicy szkolnej oraz ankieta.
Taka forma pozwala stwierdzić, że założone cele zostały osiągnięte, zaś sam program przyczynił się do pełniejszej realizacji zadań wychowawczych.
Po zakończeniu zajęć wychowawczych w czerwcu uczniowie wypełnili ankietę. Informacje zwrotne zawarte w ankiecie posłużyły mi do wyciągnięcia wniosków na temat:
- swojej pracy dydaktycznej z dziećmi,
- odczuć, które towarzyszyły uczniom.
Zajęcia profilaktyczno – wychowawcze skłoniły mnie do następujących refleksji:
Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach. Wykonywały ilustracje, scenki pantomimiczne. Dzieciom podobały się zajęcia, czego dowodem były odpowiedzi zaznaczone na kartkach ewaluacyjnych. Uczniowie pracowali bardzo aktywnie i pomagali sobie wzajemnie.
Wszystkie zajęcia prowadziłam metodami aktywnymi. Dbałam, aby atmosfera podczas zajęć sprzyjała oderwaniu się od codziennych spraw. Spotkania zacieśniły więzy między rówieśnikami, zintegrowały grupę świetlicową. Podczas zajęć wykorzystywałam muzykę relaksującą m.in. Julie Londyn.
W roku szkolnym 2003/2004 wprowadziłam pilotażowo następujące tematy zajęć:
Uczniowie spontanicznie wypowiadali się nt. tematyki zajęć z ich opinii wynika, że treści i informacje są bardzo interesujące i przydatne, na co dzień.
Poprosiłam rodziców uczniów, którzy uczęszczali na zajęciach o spotkanie, które miało na celu poznania opinii nt. przeprowadzonych tematów. Rodzice poprosili mnie, aby podobna tematyka była ujęta w przyszłym roku szkolnym, ponieważ uczniowie narażeni są na zagrożenia w szkole i poza nią.
W roku szkolnym 2004/2005 tematyka zajęć została umieszczona w programie wychowawczym świetlicy szkolnej. Wszyscy wychowawcy zostali poproszeni o realizowanie ujętych tematów w/w programie. W tym celu przeprowadziłam otwarte zajęcia „Moje i Twoje uczucia”.
W roku szkolnym 2005/2006 tematyka zajęć została umieszczona w programie wychowawczym świetlicy szkolnej. Wszyscy wychowawcy byli odpowiedzialni za zrealizowanie tematów.
Sądzę, że takie zajęcia pozostawią trwały ślad w rozwoju moich uczniom oraz zaowocuje wpojeniem ważnych zasad życiowych przyszłym pokoleniom. Przyczyni się również do integracji grupy rówieśniczej, do wzmocnienia więzi rodzinnych .Jestem przekonana, że realizowany przez mnie program spełnił swoje cele, przyniósł zakładane korzyści uczniom.
Anna Matukin - Pakuszyńska